2026. jún.
23.
Tiszántúli sajtószabadság

(...)


"A győztesek számonkérő gőgje és bosszúszomja pontosan ezt a mintázatot követi jelenleg. Ráadásul itt még csak nem is volt brutális elnyomás, hiszen ha lett volna, ki meri a hatalmat gyakorló pártot nagy nyilvánosság előtt „mocskos”-nak nevezni; a miniszterelnökről elmondott és leírt jelzőkről vagy egy tüntetésen arccal, névvel kiállva a köztársasági elnököt „bajszos sz@r”-nak nevező primitív performanszról ne is szóljunk. Nem látom magam előtt, amint a nyolcvanas években diákok nyilvánosan szidják az MSZMP-t vagy pláne Kádár Jánost. Hogy miként bántak a mégis tiltakozókkal, arról ismerhetjük – például – azt az ikonikus fotót, amin a fiatal Orbán Viktor torkához a rendőrök gumibotot szorítanak. És ez már a legvidámabb barakk hattyúdala idején történt…"

(...)

https://vasarnap.hu/2026/06/21/ungvary-zsolt-tiszantuli-sajtoszabadsag/

Ungváry Zsolt írása a vasarnap.hu-n.

2026. jún.
23.
Kollaboránsok (Jobbszél)

"

Most, hogy az ország felszabadult a példátlan elnyomásból és sosem látott nyomorból, itt az alkalom, hogy elszámoltassuk a NER haszonélvezőit. Tűrhetetlen, hogy megannyi korrumpált, a közpénzekből részesülő kollaboráns megtartsa a lopott vagyont!

Mindazok, akik nevetségesen olcsón, a világpiaci áron alul – vagyis a demagóg rezsicsökkentés néven futó szavazatvásárló megvesztegetésen keresztül – kapták a gáz- vagy elektromos szolgáltatást, évi százezrekkel károsítva meg az államkasszát, rendezzék tartozásukat, vagy vállalják a büntetőjogi következményeket! Ugyanez igaz azokra a NER-szekértolókra, akik a babaváróval vagy a csokkal nyúltak le milliókat, amikor a szerződés aláírásával elismerték, hogy részei az Orbán-kormány fosztogató politikájának. Akik kivonták magukat a közös teherviselésből – 25 év alattiként, többgyermekes szülőként –, vagy indokolatlan pluszpénzhez jutottak (13. havi nyugdíj, ami természettudományos képtelenség, hiszen csak 12 hónap van), felelősséggel tartoznak az Orbán-kormánnyal való ilyetén mértékű együttműködésükért."


(...)



https://demokrata.hu/velemeny/kollaboransok-1192627/

Ungváry Zsolt Jobbszél-jegyzete a Demokratában és a demokrata.hu-n.

2026. jún.
15.
Illusztráció a "demagógia" szócikkhez

"A „minden politikus gazember” tétellé emelésével akarták megakadályozni, hogy a szabadon választott képviselőinkre tisztelettel tekintsünk. Mivel saját magukat nem tudták eléggé felemelni, mert egy valóban, minden szempontból romlott – gazdaságilag, erkölcsileg, politikailag összeomló – rendszer reprezentásaiként őket már senki sem fogadta el. Annyit megpróbáltak – részben sikerrel – elérni, hogy az újakat is lehúzzák a maguk mocsarába.

Kétségtelen, volt olyan világ, amikor nem fizetségért vállalták a képviselőséget. A politika a nemesség kiváltsága volt, amit az tett lehetővé számára, hogy a királytól kapott birtokain gazdálkodó jobbágyoktól beszedett adóból fenn tudta tartani magát, és nem szorult rá az apanázsra, ha az országgyűlésbe választotta követül a megyegyűlés, vagy pláne, ha a főrendiházban ült mint főispán vagy valamelyik arisztokrata család sarja. Nem biztos, hogy rosszabb világ volt, de a Tisza a kampányban és suttogó (pontosabban üvöltő) propagandájában nagyon kikelt az efféle oligarchikus „ügyintézés” ellen. Most akkor vagy lehetőséget teremtünk bárkinek, hogy a politizálás anyagi függetlenséget is jelentsen vagy megmaradunk ott, hogy csak az engedhesse meg magának az effélét, aki nem szorul rá az ebből származó jövedelemre.

Egyébként már az ókori Athénban is fizettek napidíjat, pontosan azért, hogy a polgárnak legyen módja és kedve beleszólni a polisz dolgaiba, ne mondja, hogy az efféle kedvtelés elvonja jól fizető munkájától."

 

(...)

 
Oldal:  [1] 2 3 ... 483 484 485