2025. márc.
19.
Állati politika - poloskák és egyebek

(...)

Mivel más fogást ezúttal sem találtak a kormányfőn, hát beleálltak az áttelelő rovarok sorsa fölötti lamentálásba. Magyar Péter rögvest egy kis kulturális hiányosságáról adott tanúságot, amikor így szólt: „Ilyet egy politikus sem mondhat, nem hasonlíthat állatokhoz embereket”. Ebben történetesen téved, a magyar nyelv roppant gazdag az ilyesmiben. Ez egyébként már nem is hasonlat, hanem metafora volt, de mutatok pár hasonlatot, amikor embereket (vagy egyes tulajdonságaikat) állatokkal hozzák párhuzamba:

Ravasz, mint a róka; fürge, mint a gyík; erős, mint a bivaly (ld. még bivalyerős); gyáva, mint a nyúl (ld. még „Nyuszi vagy, McFly?”); bölcs, mint a bagoly; bociszemekkel néz; áll, mint Bálám szamara. Petőfi a Kutyák dala és a Farkasok dala című verseiben fel is osztja e két állatfajra az emberiséget, lehetne március 15-e egyik üzenete az azért való tülekedés, ki melyik fajhoz tartozik. Dobó szerint inkább kevés oroszlán, mint sok nyúl, és itt is emberekre gondol. Maga Jézus Krisztus is úgy bocsátja el tanítványait: „Íme, én elküldelek titeket, mint juhokat a farkasok közé: legyetek tehát okosak, mint a kígyók, és szelídek, mint a galambok.” (Mt 10,16)

(...)

A poloskázásban a legszomorúbb mégis az, hogy amikor a szuverenitásunk, a demográfiai helyzetünk, az életformánk veszélyeztetése a tét, kénytelenek vagyunk leragadni a La Fontaine meséjéből ide keveredett felfuvalkodott béka pszichéjénél.

 
2025. márc.
19.
Pihenés (Jobbszél)

(...)

Ezalatt a feleség az interneten keresgélt a szállások között, és talált is valamit.

– Ezt hallgasd: „Édeni nyugalom. Tóra néző szoba.” Már le is foglaltam. Én majd lefutok a partra, úszok, te pihenhetsz.

– Lesz majd napozás, evezés, séta… – szólt csalódottan a férfi. – Én azt akarom, hogy két napig ne történjen semmi… De jó – törődött bele. – Legyen, ahogy szeretnéd. Menjünk!"

(...)

 

https://demokrata.hu/velemeny/pihenes-960809/

 

Ungváry Zsolt Jobbszél-jegyzete a Demokratában és a demokrata.hu-n.

2025. márc.
18.
Csak egy volt I. rész

CSAK EGY VOLT

A birodalom az egész Földet behálózza. Egy kis csoport rádöbben arra, hogy ez nem volt mindig így, és az embereknek hajdan olyan identitásuk is volt például, hogy ők magyarok...
Az írás a Tiszatájban 1990 áprilisában jelent meg, de talán aktuálisabb, mint akkor.
A novella az alábbiakban olvasható, de megtalálható a Tiszatáj archívumában is:

http://tiszataj.bibl.u-szeged.hu/14327/1/tiszataj_1990_004_008-024.pdf






  


[ Tovább... ]
Oldal:  [1] 2 3 ... 427 428 429